Co všechno se ještě v kauze Koněv nedovíme!

10. 09. 2019 14:43:20
Na příklad, že “Věcí Prahy 6 je komunál - čištění kanalizace, vyvážení senkrovny, odvoz odpadu, ale nikoli kácení soch...”, nebo, že “Koněv nebyl jediný na východní frontě, ale měl největší ztráty, takže na počtu mrtvých sovětských

vojáků si vybudoval svoji politickou kariéru, “ anebo další: “ i podle historiků je Koněv válečný zločinec, který vojáky posílal po tisících na jistou smrt, aby splnili Stalinovy rozkazy.”

***

Už za pár dní uvidíme, co všechno Městská část Prahy 6 vlastně může, či nemůže. Mimochodem - od podzimu 2000 postavení a působnost Prahy vymezuje zákon č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze. Oproti ostatním statutárním městům je odlišně koncipováno i právní postavení jednotlivých městských části Prahy. Zákon o hlavním městě Praze jim totiž přiznává částečnou právní subjektivitu. Například městská část hlavního města Prahy je způsobilá podat návrh na zrušení územního plánu hlavního města Prahy nebo jeho části, což už potvrdil Nejvyšší správní soud ČR v několika svých rozhodnutích...

Pokud jde o kydání špíny (nejenom) na Koněva, tak k tomu se vyjadřovat nebudu. Je pouze na čtenářích samotných, čemu v dnešním světě plném “nových” informací jsou ochotni věřit... a rozmnožovat dál jako “své zdrcující” argumenty v diskuzích. Snad jenom tolik: Nikde v Praze nenajdete ani jeden jediný hrob amerického, či jakéhokoli jiného spojeneckého vojáka, jenž by v období Pražského povstání položil život v boji proti německým okupantům. A aby bylo úplně jasno - který by položil život za to, abychom my vůbec mohli být dnes v Praze... a na tomto světě. (Socha Koněva nestojí v Plzni, nebo Sušici... ale v Praze.)

Pokud jde o počet mrtvých vojáků Rudé armády, tak např. jenom při osvobozování Ostravy jich padlo 23 964 a na straně Wehrmachtu 100 000. Zraněno jich bylo 88 657, na straně Wehrmachtu 150 000. Ty všechny rudoarmějce rovněž “poslal na smrt” jejich velitel - a Koněv to rozhodně nebyl!... (Možná se ale blíží doba, kdy budeme kydat špínu i na velitele dalších frontů Rudé armády - vždyť podle zvrhlých názorů se už pozvolna ujímá tvrzení, že II. světovou válku nezačalo Německo, ale Německo “spolu se Sovětským svazem”...)

***

Přesto, že jsem rodilý Pražák, tak se bez mučení přiznám, že jsem nikdy nebyl u sochy maršála Koněva a ani vlastně netuším, kudy a jak bych se k ní dostal... A (možná i proto), tak nějak těžko chápu, proč se dnes mnozí vehementně domáhají toho, aby socha maršála Koněva stála někde tam, kde se na ni místní lidé nechtějí dívat a kde jim vadí hlavně proto, že byla umístěna na své místo v době normalizace.

***

Možná je to i tím, že u mne - už proto, že ani nevím, kde vlastně ta socha je - asi jen těžko může vyvolávat nějaké “poctivé” emoce vztahující se k vděčnosti za to, že Prahu osvobodila Rudá armáda. Ale mluvím tu pouze jen za sebe. Možná, že někteří z vás naopak k té soše docházíte a vzpomínáte na osvobození - na konec utrpení během té hrozné války... na padlé rudoarmějce... ať již jste Pražané, nebo jen Prahu navštěvujete a přijíždíte z jakéhokoli města zemí Koruny české... a Koněvova socha je pro vás možná obdobným symbolem Prahy, jako Hradčany, Petřín, Národní divadlo, Socha sv. Václava...

***

Na Klárově, přesně v ulici U Bruských kasáren, která navazuje na poslední prudkou zatáčku Chotkovy ulice, je ve skále zapuštěna nenápadná deska s dvojjazyčným textem: „Zde padl 9.V.1945 jeden z hrdinů Rudé armády, Ivan Grigorjevič Gončarenko, gardový poručík tankové brigády generála Leljušenka, stár 25 let “.

Tzv Pražská operace byla poslední velká bojová akce Rudé armády na evropském bojišti. Trvala od 6. do 11. května 1945. Před jejím zahájením drželi prakticky celé území Čech a velkou část Moravy v rukou Němci. Byla to především Skupina armád Střed (Heeresgruppe Mitte) generála polního maršála Schörnera a z velké části také Skupina armád Východní marka (Heeresgruppe Ostmark) generálplukovníka Rendulice.

Německé síly čítaly před začátkem Pražské operace kolem jednoho milionu mužů, více než devět tisíc děl a minometů, 1900 kusů pancéřové techniky a tisíc letadel všeho druhu.

Proti tomu Rudá armáda útočící ze severu (1. ukrajinský front) a východu (4. a 2. ukrajinský front) mohla nasadit více než dva miliony vojáků, 30,5 tisíce dělostřeleckých zbraní, dva tisíce tanků a tři tisíce letadel.

Hlavní útok na Prahu zahájil 1. ukrajinský front ráno 6. května z okolí Drážďan. Do Prahy vjely první sovětské tanky 9. května, kde právě na Klárově narazily na čtyři číhající německé stíhače tanků typu Hetzer. Velitel čelního tanku Gončarenko byl zabit a jeho tank s věžovým číslem 24 byl vyřazen z boje. Tím došlo k tomu, že prvním tankem, který vítězně projížděl Prahou, byl ve skutečnosti tank, jenž vjel do Prahy (původně) jako druhý. Jeho věžové číslo bylo 23.

Tank na Smíchově s věžovým číslem 23 byl (alespoň tedy pro mne) tím, co nyní tak plamenně obhajují všichni v Koněvovi. Byl pro mne symbolem vítězství. Symbolem osvobození Prahy Rudou armádou.

Pomníky jsou pouhým symbolem nějaké události. Proto jsem nikdy nechápal, proč byl propagandisticky zneužíván fakt, že tank na Smíchově není přesně tím typem tanku, který v roce 1945 Prahou projel. Není to podstatné. Stejně tak, jako není podstatné, že palcát v rukou Jana Žižky na Vítkově není tím palcátem, kterým kdysi mával skutečný Jan Žižka a ani kopí sochy sv. Jiří na Hradčanském náměstí nebude pravé... I kdyby na smíchovském podstavci byl tank třeba plastový, plnil by přece stejný účel - pokud by na něm byla bílá třiadvacítka.

Stejně tak jsem ale nechápal vandalské natírání smíchovského tanku růžovou barvou a už vůbec ne jeho odstranění... protože smíchovský tank nebyl instalován v roce 1980 - tak jako pomník Koněva - ale v červenci 1945. Kdyby někdo smíchovský tank natřel na růžovo v roce 1968, to bych pochopit dokázal. Udělat ale něco takového v roce 1991, je ubohé, trapné a zbabělé...

O stejné ubohosti (tentokrát ale už nejenom "natěračů"), svědčí ovšem i definitivní zrušení památníku sovětských tankistů a posměšné vystavování růžového tanku ve vojenském muzeu v Lešanech...

Autor: Petr Máj | úterý 10.9.2019 14:43 | karma článku: 36.89 | přečteno: 1164x

Další články blogera

Petr Máj

Co ještě dalšího se po smrti Rusalky stalo...

Možná bych to neměl dělat - je to totiž tak trochu ukradené téma... ale pokorně doufám, že mi paní Beata Krusic odpustí...

14.9.2019 v 9:33 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 477 | Diskuse

Petr Máj

Jestlipak někdy panu Zaorálkovi dojde, že řídí už zcela jiné ministerstvo?

Anebo v Praze zabloudil a neví, kde je magistrát? Anebo ví a mravenčí politická práce s našimi lidmi mu nevoní...?

13.9.2019 v 7:26 | Karma článku: 32.94 | Přečteno: 860 | Diskuse

Petr Máj

Kdo není s Koněvem je proti němu…?

Být sochou není asi jednoduché. Máte-li ale bronzové, žulové, či pískovcové srdce, není co řešit. Horší to je se srdcem lidí. A právě kvůli srdci lidí se odedávna sochy nejenom staví... ale i bourají...

8.9.2019 v 13:01 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Čunek opět klame a dokonce se dovolává Tomáše Bati

To, že se hejtmanovi Zlínského kraje schválení zpracování studie nazvané Modernizace a dostavba KNTB ve Zlíně pod fousy nepůjde, jsem čekal. Stejně, jako to, že bude to, co nevymyslel on, dál dehonestovat. A nemýlil jsem se!

17.9.2019 v 15:55 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 207 |

Tomáš Flaška

Poklonkování premiéra prezidentovi

Krok za krokem se nám přibližuje prezidentský systém. Přitom teď už se premiér nemusí obávat, že mu prezident neudělí milost. Tak proč před ním pořád chodí po kolenou?

17.9.2019 v 14:56 | Karma článku: 34.79 | Přečteno: 1279 |

Jiří Fremr

Strany, nemnožte se! Dámy a pánové, vstupujte!

Na facebooku jsem si všiml, že marketér Martin Jaroš prý nakonec novou stranu nezaloží. To je pro mne moc dobrá zpráva.

17.9.2019 v 13:28 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 111 | Diskuse

Milan Slatinský

Má u nás naději návrat vlády lidu?

Neuvěřitelné je u nás posilování nesoudných, méně dokonalých a mravně pokřivených lidí, kterým představitelé moci umožňují seberealizaci, zatímco lidé s ambicemi být prospěšní společnosti, jsou potlačování a existenčně stresování.

17.9.2019 v 13:21 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 646 | Diskuse

Miroslav Gruner

Není zastavení trestního stíhání premiéra účelovým zneužitím práva?

Aktéři založení oné malé firmy museli podle mého názoru vědět, že projekt samofinancovatelný není, tudíž že museli kalkulovat od začátku s napojením Čapího hnízda na Agrofert, a tedy že zcela úmyslně obešli zákon, a jsou tedy vini

17.9.2019 v 12:42 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 632 | Diskuse
Počet článků 175 Celková karma 33.06 Průměrná čtenost 1808
Jsem lékař, vlastně byl jsem...

Najdete na iDNES.cz