Lékaři bez hranic se dostali na velmi křehkou hranici

15. 08. 2019 11:05:15
Patrola jejich speciálně upravené "plovoucí nemocnice" vyhledává a vyzvedává africké imigranty z gumových člunů a převáží je k břehům Evropy. Někdo to označuje za záchranu životů, někdo tomu říká spolupráce s pašeráky,

jimž pochopitelně Lékaři bez hranic velmi usnadňují práci... a vzhledem k tomu, že tuto sběrnou loď nechce nikdo pouštět do svých přístavů - které kvůli ochraně svých vlastních obyvatel jsou uzavřeny již rok - nabízí se i účel třetí, citové vydírání evropské veřejnosti. Můžete si vybrat...

Obávám se však, že může jít o účel čtvrtý a tím je precedent pro legalizaci nelegální migrace.

Lékaři bez hranic - ostatně jako i mnoho jiných Neziskových organizací, provádí i činnost politickou. Tentokrát proti zájmům EU.

Plovoucí nemocnice Ocean Viking Lékařů bez hranic totiž nevyplula na Středozemní moře proto, aby nalodila imigranty, ocitnuvší se na nebezpečných gumových člunech. Ona tu bude stále, protože Středozemní moře bude od těchto dnů jejím dalším působištěm.

O co jde Evropské unii

Příliv nelegální migrace se podařilo alespoň zmírnit, když ne zastavit , a to hlavně díky cílevědomému boji proti převaděčství. Evropská unie brání nelegálnímu přistěhovalectví a omezuje jeho rozsah, a to zejména uplatňováním účinné politiky navracení v souladu se základními právy.

Od roku 2015 zahynulo ve Středozemním moři při pokusu dosáhnout břehů Evropy více než 6 000 osob. S cílem zachránit další ohrožené migranty a bojovat proti převaděčství realizuje EU ve Středomoří 3 operace - Sophia, Themis a Poseidon. Díky jejich úsilí se od roku 2016 podařilo zachránit více než 450 000 životů.

V roce 2016 EU zřídila Evropské středisko pro boj proti převaděčství, které má členským státům pomoci zakročit proti tomuto jevu. S cílem rozbít zločinecké sítě Unie spolupracuje rovněž se zeměmi původu migrantů i se zeměmi tranzitu.

Operace Sophia

Operaci Sophia zahájila Rada EU v květnu 2015. Jejím cílem je rozbít operační model převaděčů a obchodníků s lidmi ve Středomoří.

Dosavadní výsledky operace jsou:

zatčení 143 osob podezřelých z převaděčství,

zničení 545 plavidel.

Rada EU rovněž v průběhu let rozšířila rozsah mandátu o:

výcvik libyjské pobřežní stráže a námořnictva,

boj proti pašování zbraní na volném moři u pobřeží Libye,

dozor nad nezákonným obchodováním s ropou vyváženou z Libye.

Od zahájení operace Rada EU její mandát již několikrát prodloužila. Stávající mandát končí dne 30. září 2019.

O co jde převaděčům

Tím, že při zadržení a "vyložení" lidského nákladu, byla jejich plavidla posílána ke dnu, stávala se tato "profese" poměrně dost málo výdělečnou. K oživení došlo až po "geniálním" nápadu nakládat Afričany do poměrně levných člunů gumových. Zájem byl stále veliký, nicméně došlo zákonitě ke změně obsazení jejich "lodí"... Dostat se totiž z Libye do Evropy na gumovém a ještě k tomu přeplněném člunu je dost velké dobrodružství, které se mohlo stát výzvou jen pro ty nejzdatnější . Proto na takových člunech budete jen obtížně hledat starce, ženy a děti. Jediné, co by mohlo opět zvýšit zisky převaděčů a zaplnit jejich lodě "plnohodnotným" živým nákladem, by bylo zkrácení plavby, což však není možné jinak, nežli přiblížením evropské pevniny - tedy zázrakem.

O co jde Lékařům bez hranic

V každém případě jsou právě oni tím zázrakem, neboť na jejich palubě, která bude už od teď vždy přítomná a vždy co nejblíže Libyjských břehů a bude dokonce aktivně vyhledávat pozice lidských zásilek. Na jejich palubě se naprosto bezpečně - s lékařským doprovodem, dostanou do Evropy.

Pochopitelně, ale teprve tehdy, až vlády přímořských států "utahá" vzdouvající se vlna "solidarity", anebo uposlechnou výzvu OSN... a loď Lékařů bez hranic nechají přistát u svých břehů. Až se to stane, bude tu precedent a od té doby bude už jenom krůček k tomu, aby se takovéto cestování stalo součástí našeho každodenního (evropského) života.

To byla tedy ta profesní část úlohy nestátní organizace Lékařů bez hranic.

Ta politická nastává v momentě, kdy si položíte otázku, co bude s těmi "zachráněnými" dál. No, pochopitelně na základě nynější legislativy budou odesláni zpět!

To ale - uznejte sami- co by to potom bylo za zázrak? Kdo by byl ochoten platit převaděčům horentní sumy za "výlet" po vlnách Středomoří na nafukovacím člunu a lodích, s krátkým mezipřistáním někde (kdekoli) v Evropě... a návratem zpět?

"Naštěstí" nejsou převaděči žádní humanitární pracovníci - spíše naopak, takže se ke "svým cestujícím" nechovají zrovna v rukavičkách. Jde jim jen o jejich peníze. Proto se Lékaři bez hranic rozhodli, že ty pasažéry ze člunů budou "zachraňovat" nejenom na moři, ale i na souši, neboť za žádnou cenu nehodlají připustit, aby se navrátili do země, v níž se k nim převaděči nechovali hezky.

Oficiálně jejich "příkaz" vypadá (dnes, prozatím) takto:

"Lékaři bez hranic a SOS Mediterranee očekávají, že se budou evropské úřady řídit mezinárodním právem a rychle určí bezpečné místo pro vylodění všech zachráněných lidí na palubě lodi Ocean Viking."

Autor: Petr Máj | čtvrtek 15.8.2019 11:05 | karma článku: 46.22 | přečteno: 13565x

Další články blogera

Petr Máj

Co ještě dalšího se po smrti Rusalky stalo...

Možná bych to neměl dělat - je to totiž tak trochu ukradené téma... ale pokorně doufám, že mi paní Beata Krusic odpustí...

14.9.2019 v 9:33 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 477 | Diskuse

Petr Máj

Jestlipak někdy panu Zaorálkovi dojde, že řídí už zcela jiné ministerstvo?

Anebo v Praze zabloudil a neví, kde je magistrát? Anebo ví a mravenčí politická práce s našimi lidmi mu nevoní...?

13.9.2019 v 7:26 | Karma článku: 32.94 | Přečteno: 860 | Diskuse

Petr Máj

Co všechno se ještě v kauze Koněv nedovíme!

Na příklad, že “Věcí Prahy 6 je komunál - čištění kanalizace, vyvážení senkrovny, odvoz odpadu, ale nikoli kácení soch...”, nebo, že “Koněv nebyl jediný na východní frontě, ale měl největší ztráty, takže na počtu mrtvých sovětských

10.9.2019 v 14:43 | Karma článku: 36.89 | Přečteno: 1164 | Diskuse

Petr Máj

Kdo není s Koněvem je proti němu…?

Být sochou není asi jednoduché. Máte-li ale bronzové, žulové, či pískovcové srdce, není co řešit. Horší to je se srdcem lidí. A právě kvůli srdci lidí se odedávna sochy nejenom staví... ale i bourají...

8.9.2019 v 13:01 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Čunek opět klame a dokonce se dovolává Tomáše Bati

To, že se hejtmanovi Zlínského kraje schválení zpracování studie nazvané Modernizace a dostavba KNTB ve Zlíně pod fousy nepůjde, jsem čekal. Stejně, jako to, že bude to, co nevymyslel on, dál dehonestovat. A nemýlil jsem se!

17.9.2019 v 15:55 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 207 |

Tomáš Flaška

Poklonkování premiéra prezidentovi

Krok za krokem se nám přibližuje prezidentský systém. Přitom teď už se premiér nemusí obávat, že mu prezident neudělí milost. Tak proč před ním pořád chodí po kolenou?

17.9.2019 v 14:56 | Karma článku: 34.79 | Přečteno: 1279 |

Jiří Fremr

Strany, nemnožte se! Dámy a pánové, vstupujte!

Na facebooku jsem si všiml, že marketér Martin Jaroš prý nakonec novou stranu nezaloží. To je pro mne moc dobrá zpráva.

17.9.2019 v 13:28 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 111 | Diskuse

Milan Slatinský

Má u nás naději návrat vlády lidu?

Neuvěřitelné je u nás posilování nesoudných, méně dokonalých a mravně pokřivených lidí, kterým představitelé moci umožňují seberealizaci, zatímco lidé s ambicemi být prospěšní společnosti, jsou potlačování a existenčně stresování.

17.9.2019 v 13:21 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 646 | Diskuse

Miroslav Gruner

Není zastavení trestního stíhání premiéra účelovým zneužitím práva?

Aktéři založení oné malé firmy museli podle mého názoru vědět, že projekt samofinancovatelný není, tudíž že museli kalkulovat od začátku s napojením Čapího hnízda na Agrofert, a tedy že zcela úmyslně obešli zákon, a jsou tedy vini

17.9.2019 v 12:42 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 632 | Diskuse
Počet článků 175 Celková karma 33.06 Průměrná čtenost 1808
Jsem lékař, vlastně byl jsem...

Najdete na iDNES.cz